Warsztaty w PCN "Łukasiewicz"Zwieńczeniem tematyki związanegej z mikroskopami był wyjazd do Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" na warsztaty w pracowni biologicznej pod tytułem "Świat w detalu". Podczas zajęć Wybuchowi Naukowcy poznali techniki preparatyki, nauczyli się przygotowywać próbki i jak poprawnie pracować z mikroskopem. Przekonali się, że mikroskop może zmienić postrzeganie rzeczywistości i odkryć aspekty świata, które na co dzień umykają naszej uwadze. Podczas warsztatów Wybuchowa Ekipa przygotowała preparaty z liścia mchu, skórki cebuli oraz wymazy z policzka. Dodatkowo mogli zaobserwować przygotowany przez siebie preparat komórek stożka wzrostu korzenia w różnych fazach podziałów komórkowych - mitozy. Warsztaty okazały się ciekawym doświadczeniem i nasi uczniowie poczuli się jak prawdziwi naukowcy.
Sylwia Cieśla Joanna Kopacka Obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnychŚwiat pod mikroskopem przedstawia ukrytą stronę natury. Bada wszystko, co znajduje się w nas i wokół nas, a czego nie możemy dostrzec gołym okiem. Ukazuje piękno i złożoność różnych części roślin i zwierząt. Podczas kolejnych zajęć z mikroskopami Wybuchowi Naukowcy zajęli się obserwacją tkanek roślinnych. Na początku pobrali próbki wybranych części roślin i przygotowali z nich preparaty mikroskopowe. Następnie przystąpili do obserwacji mikroskopowych, które umożliwiły im zapoznanie się z różnymi rodzajami tkanek roślinnych. Zaobserwowali między innymi tkanki twórcze, okrywające, przewodzące, miękiszowe i wzmacniające. Ponadto na podstawie zaobserwowanych elementów budowy uczniowie określali jakie funkcje pełnią poszczególne tkanki.
Sylwia Cieśla Joanna Kopacka Świat w kropli wodyW kropli wody można zobaczyć fascynujący mikrokosmos pełen życia. Środowisko wodne, takie jak oceany, morza, jeziora, rzeki i nawet małe zbiorniki, jest domem dla różnych gatunków roślin i zwierząt. Pod mikroskopem możemy przyjrzeć im się dokładnie i odkryć fascynujący świat organizmów zamieszkujących kroplę wody. To prawdziwa podróż do mikroskopowego świata, który jest pełen różnorodności i niezwykłych form życia. Drugie zajęcia z cyklu obserwacji mikroskopowych pomogły Wybuchowym Naukowcom zgłębić wiedzę o mikroskopii i odkryć niezwykłe tajemnice ukryte w kropli wody. Na początku uczniowie pobrali próbki wody z różnych zbiorników wodnych, a następnie przygotowywali z nich preparaty mikroskopowe. Kolejnym krokiem było sklasyfikowanie znalezionych pod mikroskopem form życia, które ukrywają się w kropli wody. Były to protisty takie jak okrzemki, wirczyk, pantofelek, euglena i skrętnice.
Sylwia Cieśla Joanna Kopacka Barwienie komórek nabłonkowychKolejne zadanie Wybuchowej Ekipy polegało na barwieniu komórek nabłonkowych pobranych z policzka za pomocą barwnika Giemsy, a następnie ich obserwacja pod mikroskopem. Zewnętrzna warstwa nabłonka nieustannie ulega odnowie, a całkowita wymiana komórek następuje co 5-8 dni. W związku z tym komórki z zewnętrznej warstwy nabłonka bardzo łatwo jest zaobserwować wykonując powyższe barwienie. W wyniku przeprowadzonego doświadczenia zaobserwowaliśmy pod mikroskopem błękitne ciemne struktury otoczone lekką niebieską poświatą, skupione razem. Widać je było na całej powierzchni szkiełka. Te ciemne struktury w kształcie koła to oczywiście jądra komórkowe pochodzące z komórek nabłonka jamy ustnej. Są one otoczone cytoplazmą, która wybarwia się znacznie słabiej. Zobaczcie jak przygotowywaliśmy próbki oraz co zaobserwowaliśmy pod mikroskopem.
Sylwia Cieśla Joanna Kopacka Świat pod mikroskopemWybuchowi Naukowcy, kontynuując poszukiwania ukrytego piękna otaczającego nas świata, przeprowadzili cykl doświadczeń z użyciem mikroskopów. Są to przyrządy, które bardzo mocno powiększają obrazy obserwowanych obiektów. Za ich pomocą można obserwować szczegóły budowy tkankowej roślin i zwierząt, a także żywe obiekty, np. mikroskopijne organizmy poruszające się w kropli wody. Podczas zajęć nasz wybuchowy zespół zapoznał się z budową mikroskopów oraz ich obsługą, nauczył się właściwie pobierać materiał do badań oraz przygotować preparaty do obserwacji mikroskopowych.
Sylwia Cieśla Joanna Kopacka |
||||
Dzisiaj jest: Odwiedziło nas: osób Copyright ©
|