Wręczenie nagród i wyróżnień w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „Zielona energia”19 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Stobiernej odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w Wojewódzkim Konkursie „Zielona energia” pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wójta Gminy Trzebownisko. Celem konkursu było kształtowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej, uświadamianie zagrożeń środowiska przyrodniczego wynikających z działalności człowieka oraz propagowanie idei proekologicznego stylu życia. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej lub technicznej na temat odnawialnych źródeł energii. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 224 prac z 11 szkół województwa podkarpackiego nie licząc etapu szkolnego. Były to wspaniałe prace plastyczne i techniczne, gdzie komisja konkursowa miała trudne zadanie w wyborze najlepszych prac w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jednak udało się wyłonić laureatów, a najciekawsze prace otrzymały nagrody i wyróżnienia. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego konkursu i gratuluję zwycięzcom. Katarzyna Ożóg
Wojewódzki Konkurs Ekologiczny "Zielona Energia" rozstrzygniętyW dniu 11.04.2024 r. w Zespole Szkół nr 1 w Stobiernej odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej oceniającej prace Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Zielona Energia”
Na konkurs wpłynęło 224 prac z następujących placówek: - Zespół Szkół nr 1 w Stobiernej - Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Ludwika Nabielaka w Stobiernej - Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu - Szkoła Podstawowa im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku - Zespół Szkół w Jasionce im. Jana Pawła II - Zespół Szkół w Łukawcu - Zespół Szkół w Łące - Zespół Szkół w Wólce Podleśnej - Zespół Szkół w Nowej Wsi - Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie - Publiczna Szkoła Podstawowa i. Jana Pawła II w Stobiernej Czytaj więcej: Wojewódzki Konkurs Ekologiczny "Zielona Energia" rozstrzygnięty Spotkania z OZE26 i 27 marca w ramach projektu „Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko” odbyły się dla uczniów klas I – VIII zajęcia na temat Odnawialnych Źródeł Energii. Zajęcia poprowadził Pan Tomasz Kasprzyk nauczyciel z Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie. Spotkania odbyły się w sześciu szkołach z terenu Gminy Trzebownisko tzn. ZS w Łukawcu, ZS w Łące, ZS w Nowej Wsi, ZS w Jasionce, ZS w Wólce Podleśnej oraz SP w Trzebownisku. Katarzyna Ożóg
Wyjazd do Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"W ramach realizowanego projektu „Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko” w dniu 4.04.24 uczniowie z terenu gminy Trzebownisko uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Podkarpackie Centrum Nauki “Łukasiewicz” w Jasionce. Warsztaty tematyczne dotyczyły takich dziedzin naukowych jak: biologia, chemia, fizyka oraz robotyka. Uczniowie brali udział w następujących zajęciach: „Świat w kropki wody” , „Z witaminą C”, „Z prądem czy pod prąd?”, „Robotyczny freestyle” Uczniowie odwiedzający pracownię BIOLOGII I EKOLOGII, przygotowywali pożywki z hodowlą bakterii, znajdujących się w wodzie pobranej wcześniej ze zbiornika wodnego. Prowadzili też obserwacje mikroskopowe wykonanych preparatów biologicznych. Zobaczyli jak wygląda świat mikroorganizmów w kropli wody.
W pracowni CHEMICZNEJ młodzi naukowcy poszukiwali witaminy C w materiale roślinnym (soku z cytryny, pomarańczy, naparze z igieł sosny) oraz produkcie spożywczym (soku jabłkowym).
W pracowni FIZYKI uczniowie dowiedzieli się, gdzie w przyrodzie, naturze można spotkać się z prądem. Poznali takie urządzenia jak multimery. Nauczyli się je obsługiwać, poznali ich budowę i dowiedzieli się jakie parametry związane z prądem można za ich pomocą zmierzyć. Uczestnicy warsztatów wykonywali doświadczenia dotyczące obwodów elektrycznych, połączeń szeregowych i równoległych. Badali wartość napięcia prądu.
W pracowni ROBOTYKI w PCN uczniowie mieli możliwość kreatywnego spędzenia czasu. Wszyscy z dużym zaangażowaniem włączyli się w wykonywanie poleceń instruktora robotyki, który prowadził uczniów poprzez kolejne etapy programowania robotów z klocków LEGO.
Dla wszystkich uczniów jak i opiekunów był to edukacyjnie, a zarazem mile i przyjemnie spędzony czas. Katarzyna Ożóg Spotkanie z "biomasą"14 marca 2024r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu, tym razem rozmawialiśmy o energetyce biomasy oraz energii geotermalnej z zaproszonym gościem Panią Joanną Kopacką. Dowiedzieliśmy się, że do wytwarzania energii z OZE mogą też służyć wszelkie substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które podlegają procesowi biodegradacji, czyli tzw. biomasa. Istnieją różne jej rodzaje: stała (np. drewno, rośliny), ciekła (tzw. biopaliwa, np. z rzepaku) i gazowa (tzw. biogaz). Popularniejszym zastosowaniem biomasy jest produkcja ciepła, jednak w ostatnim czasie z biomasy wytwarza się coraz więcej energii elektrycznej. Energia geotermalna jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w jądrze i skorupie ziemskiej, skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. Jest to źródło energii w zasadzie niewyczerpalne, ponieważ uzupełnia ją strumień ciepła przenoszonego z gorącego wnętrza Ziemi ku powierzchni. Energetyka geotermalna polega na czerpaniu ciepła z gorących, podziemnych wód do celów grzewczych lub produkcji energii elektrycznej. Pani Katarzyna Hałys przeprowadziła podsumowanie wiedzy z energetyki biomasy oraz energetyki geotermalnej, gdzie uczniowie wykazali się dużą znajomością umiejętności w tym zakresie. Katarzyna Ożóg
Strona 1 z 4
|
||||
Dzisiaj jest: Odwiedziło nas: osób Copyright ©
|