W Stobiernej rozwój oświaty nastąpił po 1789 roku, to jest od momentu erygowania parafii. Wprawdzie pół wieku po tym fakcie stobierskie duchowieństwo przedsięwzięło pierwsze kroki mające na celu stworzenie szkolnictwa parafialnego, to jednak pewne ożywienie w tym zakresie miało miejsce już na początku XIX wieku, głównie dzięki działalności gimnazjum w Rzeszowie. Do 1939 roku w rzeszowskim gimnazjum pobierało naukę kilku uczniów pochodzących ze Stobiernej.
W 1843 roku została zorganizowana szkółka parafialna przez stobierskiego proboszcza ks. Józefa Maziarkiewicza. W latach 1843-1867 szkolnictwo parafialne znajdowało się pod kierownictwem władzy kościelnej, a zajęcia prowadzili księża ze Stobiernej.
Na temat szkolnictwa parafialnego w Stobiernej w Kronice szkoły napisano: (...) przed 1848 rokiem , jak powiadają, tylko czterech gospodarzy umiało czytać(...) Walenty Pokrzywa około 1848 roku uczył u siebie czytania i pisania kilku chłopów, około 1865 roku kilku chłopów uczył Jakub Grabek.
W dalszej części Kroniki czytamy: (...) ksiądz Nyrkowski doniósł do Rady Szkolnej Okręgowej w Rzeszowie, że tutejsza gmina życzy sobie szkoły i że wybuduje ją własnym kosztem.
Pierwsze posiedzenie zawiązanej Rady Szkoły odbyło się 26.12.1889 roku. Jej przewodniczącym był ksiądz Stanisław Nyrkowski.
(...)Na trzecim posiedzeniu 04.09.1893 roku uchwalono wystawić: szkołę murowaną na wiosnę 1894 roku.
(...) Dnia 15.11.1894 roku odbyło się uroczyste poświęcenie szkoły, a w dniu następnym rozpoczęcie nauki.
(...) Na czwartym posiedzeniu dnia 13.02.1894 roku uchwalono oddać budowę szkoływ przedsiębiorstwo Jakóbowi Wilkowi i zaraz zawarto pisemną umowę, jak i kiedy ma być szkoła wybudowana. Plan szkoły ma być zupełnie taki sam jak w szkole w Jasionce. Szkoła ma być pod dachem do 15.07.1894 roku , a wyposażona wewnątrz do 15.09. tego samego roku.
Pierwszym nauczycielem w tutejszej szkole był Michał Arendt- przybył z powiatu kolbuszowskiego. W roku 1904 nauka odbywała się w dwóch salach naukowych z planem dla szkół dwuklasowych. 12 lipca 1928 r. Kuratorium we Lwowie przekształciło tutejszą szkołę z jednoklasowej w dwuklasową.
1 września 1932 r. został wprowadzony program nauczania dla szkół trzyklasowych. W drugiej połowie stycznia 1935 r. rozpoczęło się dożywianie dzieci w szkole. Budowa szkoły z dniem 1 września 1939 r. została przekreślona z powodu wybuchu wojny. 150 tys. cegły zgromadzonej na budowę szkoły Niemcy wywieźli na lotnisko w Jasionce.
W czasie wojny nauka odbywała się sporadycznie, ponieważ brakowało opału i środków finansowych. (...)Najpamiętniejszym chyba rokiem jest 1943 r. nie z tytułu zdarzeń w szkole, lecz z tytułu okropnej pacyfikacji w dniu 8 lipca tegoż roku. Po pacyfikacji 1943 roku nauka odbywała się w niesprzyjających warunkach. Wskutek zajęcia szkoły na kwaterę przez polową żandarmerię niemiecką, nauka odbywała się w mleczarni Za Dworem i na Dole w kancelarii. Po kilku tygodniach zlikwidować się musiała nauka Za Dworem, ponieważ Niemcy założyli tam polową drukarnię propagandową, z której dostarczano ulotki na lotnisko w Jasionce.
Nauka odbywała się częściowo w prywatnym mieszkaniu i kancelarii. W 1943 r. Niemcy zaprojektowali urządzenie obozu przejściowego dla jeńców sowieckich w szkole. Po odzyskaniu wolności została zaraz z początkiem września zorganizowana pełna siedmioklasowa szkoła. Nauka rozpoczęła się w trzech salach: kancelarii, na Górce i na wikarówce. Rok szkolny 1944/45, pierwszy w wolnej już Polsce Ludowej, zakończył się sukcesem ukończenia VII klasy przez 18 uczniów i uczennic- w tym troje z rejonu Szkoły nr 2 Krzywe.
(...)1947/48 – mieszkańcy wioski zaczynają znowu myśleć o budowie nowej szkoły, bo zaczynają widzieć i rozumieć coraz lepiej wartości nauki, a także trudne jej warunki we własnej wiosce.
Wymarzoną ośmioklasowa szkołę oddano do użytku dopiero w 1964 roku: ósma tysiąclatka w powiecie rzeszowskim została wybudowana w południowej części wsi, tuz obok kościoła. Był to budynek piętrowy. Wyposażony został w sześć sal lekcyjnych, pracownie, gabinety, sale gimnastyczną, centralne ogrzewanie, bieżącą wodę, natryski, jak również mieściły się w niej mieszkania dla nauczycieli. Mieszkańcy Stobiernej mieli powody do radości i dumy, gdyż takich szkół w powiecie rzeszowskim było tylko osiem. Dzieci w końcu miały bardzo dobre warunki do nauki. 2 lutego 1964 roku miało miejsce uroczyste otwarcie szkoły wybudowanej jako pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Stanisława Szybistego.
Wygląd szkoły w Stobiernej zmieniał się podczas kolejnych remontów. I tak w 1998 roku szkoła została rozbudowana- dobudowano nowe skrzydło, w którym znalazły się: pracowanie przedmiotowe i pełnowymiarowa sala gimnastyczna. Zgodnie ze zmianami, jakie wprowadziła reforma edukacji z 1998 roku, zmieniła się również Szkoła Podstawowa nr 1 w Stobiernej. Od roku 1998 jest to Zespół Szkół nr 1 w Stobiernej, w skład którego wchodzą: Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.