21 czerwca 2023r. wielu uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII wybrało się wraz z opiekunami na wycieczkę krajobrazową do malowniczego miejsca niedaleko Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa, jakim jest Roztocze.
Najpierw byliśmy w kamieniołomie Babia Dolina w Józefowie, gdzie widok był jak w górach skalistych. Niegdyś wydobywano tam piaskowce i wapienie trzeciorzędowe. Podczas spaceru po kamieniołomie pan przewodnik pozwolił namposzukać skamieniałości i dotknąć rzadkich okazów roślin na otaczających ich łąkach. Kilkoro z nas znalazło tam muszle przegrzebków i olbrzymie dmuchawce, jakich nigdy wcześniej nie widzieliśmy w naszej okolicy.
Na wzgórzu nieopodal kamieniołomu weszliśmy na basztę widokową.Z wieży tej podziwialiśmy panoramę Roztocza i Puszczy Solskiej.
Następnie pojechaliśmy do Suśca i rezerwatu przyrody „Szumy nad Tanwią”. Zobaczyliśmy tam urokliwe pagórki, doliny rzek z kaskadami wodospadów i drewniane mostki. Czuliśmy żywiczny zapach lasu i próbowaliśmy rosnących tam czarnych jagód. Naszą drogę często przekroczyła beznoga jaszczurka – padalec. Na Tanwi widzieliśmy miłośników spływów kajakowych. Dziwiliśmy się dlaczego rzeka ma miedziany kolor. Przewodnik powiedział nam, że swoją barwę zawdzięcza ona związkom żelaza, które wypłukuje z ziemi.
Tam w „Barze u Gargamela” posililiśmy się w środku naszej wędrówki smacznymi przekąskami na gorąco. Ciekawym miejscem dla zakochanych, w którym też byliśmy, jest „Źródełko miłości”. Legenda głosi, że jeżeli chłopak z dziewczyną, w słoneczny poranek lub w księżycową wiosenną noc, napiją się wody ze źródła, to ich miłość będzie trwała do końca życia.
Ostatnim odcinkiem do pokonania był rezerwat „Czartowe Pole”. Ciekawy szlak zaprowadził nas do intrygujących miejsc, jak chociażby ruiny zakładu papierniczego, w którym aż do 1883 roku produkowano papier. Na szlaku widzieliśmy malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczański las, który przemierzaliśmy przez drewniane pomosty, schodki i kładki.
Wędrówka po tej pięknej i dzikiej krainie zmęczyła nas, ale też wiele nauczyła. Była to przyjemność i prawdziwa żywa lekcja przyrody.
Dorota Kempanowska
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!