W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” nasza szkoła w Stobiernej nr 1 otrzymała dofinansowanie z MEiN do wycieczki na Pomorze w kwocie 15 000 zł oraz 3750 zł z dofinansowania Gminy Trzebownisko, na którą od 04-06 maja 2023r. pojechało 47 uczniów z klas: 4, 5a, 5b, 6b, 7, 8a, 8b. W programie wycieczki znalazły się między innymi punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN:Gdańsk - miasto w zasięgu obwarowań XVII w., Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności, Pole Bitwy na Westerplatte, Gdańsk-Oliwa - zespół pocystersko-katedralny, Gdynia – historyczny układ urbanistyczny, Statek-muzeum "Dar Pomorza" - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,Centrum Nauki Experyment w Gdyni,
Wizytę w Gdańsku rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, gdzie uczniowie zobaczyli starą, zabytkową część Gdańska - bez wątpienia jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce. Przewodnik w niezwykle ciekawy sposób przybliżył im historię Gdańska jako miasta w zasięgu obwarowań XVII wieku (Długi Targ, Żuraw, Wyspę Spichrzów, Zieloną Bramę, Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką), odwiedziliśmy Stocznię Gdańską - miejsce narodzin Solidarności. O godzinie 13.00 wyruszyliśmy galeonem „Lew” na półwysep Westerplatte, który znajduje się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Pole historycznej bitwy tworzy dziś zespół architektoniczno krajobrazowy, otoczony ochroną jako jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Mieliśmy okazję zobaczyć ocalałe obiekty, takie jak: wartownie nr 1, nr 3, nr 4; placówkę „Fort” oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na odpoczynek do Władysławowa.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wycieczki do portu we Władysławowie, aby przespacerować się bulwarem i zwiedzić port rybacki i port jachtowy. Następnie z przewodnikiem panem Filipem Popkiem udaliśmy się na Półwysep Helski, który oddziela dwie zatoki: Gdańską i Pucką. Po drodze zwiedziliśmy fortyfikacje, zabytkowe bunkry, schrony, wieże kierowania ognia, niemieckie stanowiska artyleryjskie, betonowe umocnienia oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Znajduje się ono na terenie największej na świecie, baterii artylerii nadbrzeżnej Schleswing Holstein. Kończymy zwiedzanie w miejscu, gdzie wyznaczono początek Polski i kończy się ląd, a wody zatoki mieszają się z Morzem Bałtyckim.
Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Oliwskiej w Gdańsku, gdzie mogliśmy poznać jej 850 letnią historię i zobaczyć niezwykłe dzieła artystów oraz zachwycić się brzmieniem niepowtarzalnych organów posiadających prawie 8000 piszczałek. Po koncercie organowym udaliśmy się do parku z Pałacem Opatów, gdzie mogliśmy podziwiać piękne alejki ubogacone licznymi roślinami i kwiatami.
W Gdyni spacerując skwerem Tadeusza Kościuszki zmierzaliśmy do portu, w którym zwiedziliśmy statki - muzea. W tym jeden z najlepiej zachowanych żaglowców na świecie „Dar Pomorza” oraz okręt wojenny „Błyskawica”.
Na koniec dnia zostało nam zwiedzanie Centrum Nauki Experyment, gdzie mogliśmy na własną rękę przeprowadzić doświadczenia i poznać zasady działania fizyki oraz prawa rządzące przyrodą.
Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków, tym razem północnej Polski. Dzięki dobrej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Katarzyna Ożóg