Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny udało się zorganizować i wyjechać z uczniami naszej Szkoły Podstawowej na „Zieloną Szkołę” nad morze do Władysławowa. Tym razem pasjonująca podróż, z południa Polski na północ, odbyła się w czerwcu od 5– 11. Wyprawa ta przybliżyła i uwrażliwiła uczniów na piękno krajobrazu nadmorskiego, kultury kaszubskiej oraz dawała możliwość poznania fauny i flory nadmorskiej. Uczniowie wdrażali się do przestrzegania zasad i kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych.
Co zwiedziliśmy?
Władysławowo to miasto zwane „sportowym miastem” ze względu na Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo oraz Aleję Gwiazd Sportu. Nad Władysławowem góruje Dom Rybaka, a z wieży z tarasem widokowym rozciąga się piękny widok na Półwysep Helski, Zatokę Pucką i Przylądek Rozewie. Spacerując w kierunku Chłapowa podziwialiśmy bezpośrednio z plaży wąwozy, głębokie jary, klify różnej wysokości, które zachęcają turystów do ponownych odwiedzin.
Drugi dzień naszego pobytu na Pomorzu Kaszubskim to wycieczka do Kartuz i zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Kaszubskiego oraz XIV –wiecznej kolegiaty z dachem przypominającym wieko ozdobnej trumny. Przejazd do Wieżycy i wejście na najwyższe wzniesienie Pomorza (o tej samej nazwie), skąd rozpościera się niezwykła panorama okolicy. Następnie docieramy do Szymbarku i Skansenu -Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie zobaczyliśmy m.in.: dom do góry nogami – symbol obalenia komunizmu, oryginalne domy z Syberii i Kanady, replikę bunkra partyzanckiego oraz najdłuższą Deskę Świata. Po obiadokolacji właściciel ośrodka, w którym mieszkaliśmy zaprosił nas na regionalną lekcję o Kaszubach. Tam uczniowie poznali legendę, w jaki sposób powstały Kaszuby, uczyły się piosenek w języku kaszubskim, zobaczyły stroje regionalne, haft kaszubski, wyroby ceramiczne i wiele innych atrakcji.
Środa na Zielonej Szkole to spacer Mierzeją Łebską do Wydmy Łąckiej, a następnie wybrzeżem Bałtyku do wyrzutni Rakiet w Rąbce.
W czwartek pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska i Westerplatte. Westerplatte to ważne miejsce historycznych wędrówek i my też tam zawędrowaliśmy. Oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy przez 7 dni prowadzili bohaterską obronę tego skrawka ziemi, po strzałach z niemieckiego pancernika Schleswig Holstein rozpoczynającego II wojnę światową. Zobaczyliśmy 25 metrowy pomnik z napisem „Nigdy więcej wojny”, który to upamiętnia śmierć żołnierzy, a corocznie o godzinie 4.45 obchodzona jest rocznica wybuchu II wojny światowej.
Do Gdańska popłynęliśmy statkiem, na którym wysłuchaliśmy lekcji – informacji o historii stoczni gdańskiej i jej pracy. Zobaczyliśmy statki, które są w budowie lub w remoncie. Zwiedzanie Gdańska rozpoczęliśmy traktem królewskim. Przeszliśmy przez bramę Wyżynną, która ozdobiona jest godłem Polski oraz herbami Gdańska i Prus Królewskich. Zobaczyliśmy Wieżę Więzienną, która jest częścią kompleksu Gdańskiej katowni. Za Złotą bramą przy ulicy Długiej zobaczyliśmy piękne odrestaurowane kamienice z XVI I XVII wieku. Spacerując ulicą Mariacką znaleźliśmy się w krainie Bursztynu i pod Kościołem Mariackim, który w 1965 r. został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Cennym zabytkiem w tym kościele jest ołtarz przedstawiający scenę koronacji NMP. We wnętrzu znajduje się wiele cennych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in. Sąd Ostateczny i słynny zegar astronomiczny. Przy fontannie boga mórz – Neptuna zrobiliśmy zdjęcia.
Ostatni dzień spędziliśmy na spacerach, kupowaniu pamiątek i zabawach na plaży.
Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu i już pytają o kolejny wyjazd.
Katarzyna Ożóg