14 marca 2024r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu, tym razem rozmawialiśmy o energetyce biomasy oraz energii geotermalnej z zaproszonym gościem Panią Joanną Kopacką. Dowiedzieliśmy się, że do wytwarzania energii z OZE mogą też służyć wszelkie substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które podlegają procesowi biodegradacji, czyli tzw. biomasa. Istnieją różne jej rodzaje: stała (np. drewno, rośliny), ciekła (tzw. biopaliwa, np. z rzepaku) i gazowa (tzw. biogaz). Popularniejszym zastosowaniem biomasy jest produkcja ciepła, jednak w ostatnim czasie z biomasy wytwarza się coraz więcej energii elektrycznej.
Energia geotermalna jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w jądrze i skorupie ziemskiej, skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. Jest to źródło energii w zasadzie niewyczerpalne, ponieważ uzupełnia ją strumień ciepła przenoszonego z gorącego wnętrza Ziemi ku powierzchni. Energetyka geotermalna polega na czerpaniu ciepła z gorących, podziemnych wód do celów grzewczych lub produkcji energii elektrycznej.
Pani Katarzyna Hałys przeprowadziła podsumowanie wiedzy z energetyki biomasy oraz energetyki geotermalnej, gdzie uczniowie wykazali się dużą znajomością umiejętności w tym zakresie.
Katarzyna Ożóg