9 stycznia 2024 Wybuchowych Naukowców odwiedził kolejny ekspert. Tym razem przyjechał do nas pan Krzysztof Siudy, który pracuje w kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego KRNiGZ Dębno i opowiedział czym się tam zajmuje oraz jak wygląda praca w takim miejscu.
Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia czym jest ropa naftowa, kiedy i w jaki sposób powstała oraz gdzie w głębi ziemi można jej szukać. Dowiedzieliśmy się jak wygląda przekrój przez złoże ropy naftowej, czym są antykliny i co się w nich znajduje oprócz ropy - podłoże podściela woda, nad nią znajduje się ropa naftowa, a wyżej gaz ziemny, co potwierdziło nasze doświadczenie z wodą, olejem i dymem ze zgaszonej zapałki przeprowadzone w trakcie zajęć. Ponadto dowiedzieliśmy się w jak wyglądają badania geologiczne pozwalające ustalić miejsca występowania złóż ropy naftowej i gdzie w Polsce możemy znaleźć ich najwięcej. Nasz ekspert zaprezentował także jakie zapotrzebowanie na ropę naftową w naszym kraju pokrywane jest przez kopalnie działające na terenie Polski oraz ile z krajowego wydobycia zapewnia kopalnia KRNiGZ Dębno.
W kolejnym punkcie spotkania pan Krzysztof opowiedział nam w jaki sposób, po ustaleniu miejsca występowania złoża ropy, rozpoczyna się proces przygotowania obszaru do eksploatacji złoża. Omówił na przykładzie schematu jednego z odwiertów, jakie są główne elementy takiej instalacji i po co się tam znajdują. Następnie dowiedzieliśmy się co dzieje się z wydobytą ropą na terenie kopalni, w jaki sposób jest oczyszczana oraz jak pozyskuje się występujący w złożu gaz ziemny. Zaciekawienie wśród uczniów wzbudził proces destylacji przeprowadzany w rafinerii, a także to jak wiele produktów otrzymuje się z jednego złoża. Pan Krzysztof przywiózł nam również kilka próbek pobranych na różnych etapach wydobycia, produkty końcowe wytwarzane w rafinerii, a także pokazowe fragmenty rdzeni wiertniczych pozyskane podczas wiercenia szybów naftowych.
Sylwia Cieśla
Joanna Kopacka